sobota, 12 listopada 2011

Bob Morane


Scenariusz: Henri Vernes
Oprawa graficzna: William Vance
Wydawca oryginalny: Dargaud/Le Lombard
Rok wydania oryginału: 1971 (T25), 1979 (T36)
Liczba stron: 44 (T25), 46 (T36)
Ilość tomów: 86 (seria w toku, każdy album stanowi zamkniętą całość)

Polską wersję językową przygotowali:
Przekład z języka francuskiego: DAG
Grafika: pegon
Korekta: stary niedzwiedz, tytusde2oo, -krikon- (T25)/venda, tytusde2oo (T36)


Bob Morane jest awanturnikiem, który dzięki kontaktom z tajnymi służbami zajmuje się okazyjnie szpiegostwem oraz często przenika do przestępczego półświatka. W jego przygodach towarzyszy mu Bill Ballantine, oddany przyjaciel i towarzysz broni z czasów Drugiej Wojny Światowej.

Komiks łączy gatunki przygody, sensacji, grozy oraz fantastyki. Od pierwszego wydania albumowego w 1960 roku do dzisiaj powstało 86 tomów. Albumy z przygodami Boba Morane’a były tłumaczone z francuskiego na wiele języków, w tym m.in.: niemiecki, hiszpański, włoski, norweski, portugalski, indonezyjski, fiński, wietnamski, islandzki, duński, turecki, niderlandzki, serbski. Komiksy z przygodami Boba Morane’a ukazują się nadal. Francuskie wydawnictwo „Le Lombard” zapowiedziało, że tom 87 ukaże się w kwietniu 2012 roku.

Bob Morane jest postacią literacką stworzoną przez pisarza Henriego Vernesa w 1953 roku. Autor sam adaptuje swoje powieści na scenariusze komiksów oraz tworzy historie tylko dla tego medium. Bob Morane zadebiutował w komiksie po raz pierwszy w 1959 roku. Jego przygody były drukowane w odcinkach, w magazynie dla kobiet „Femmes d'Aujourd'hui” (Dzisiejsze Kobiety), jako dodatek dla młodych chłopców (swoją drogą, to bardzo ciekawy pomysł na promowanie komiksu, może polscy twórcy powinni pomyśleć o czymś podobnym, zamiast desperować o „śmierci polskiego komiksu”).

Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1992 roku polskie wydawnictwo „Korona”, które wydało na początku lat 90, 3 tomy "Thorgala" w twardej oprawie, miało w planach wydanie albumu pt. „Les géants de MU” (32 tom serii licząc chronologicznie). Jego reklama ukazała się w magazynie komiksowym „CDN”. Magazyn „CDN” zniknął po pierwszym numerze a Bob Morane w ogóle się nie pojawił.


Bob Morane T25: Gorejące oczy we mgle Pobierz: [4shared] [MediaFire]
Bob Morane T36: Piętno ropuchy Pobierz: [4shared] [MediaFire]

3 komentarze:

  1. Bob.Morane - coś jeszcze będzie z tej serii?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wrócicie jeszcze do tej super serii ?

    OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Podobało się? Napisz komentarz, aby i inni, którzy wahają się, czy warto poświęcić swój czas na ten komiks, wiedzieli, że warto (lub nie) go przeczytać. Możesz w swoim komentarzu napisać, co Ci się podobało (lub nie) i dlaczego. Im więcej zawrzesz informacji, tym bardziej Twój komentarz będzie pomocny dla innych czytelników. Może nawet wywiąże się ciekawa dyskusja.

Uwaga: komentarze nie na temat będą usuwane.

Prosimy, abyście podpisywali Swoje "anonimowe" komentarze nickami lub inicjałami, ułatwi to ewentualną komunikację.