sobota, 12 listopada 2011

Alexe

Scenariusz: Delaney
Oprawa graficzna: Marcel Jaradin
Wydawca oryginalny: Editions du Miroir/Alpen Publishers
Rok wydania oryginału: 1986
Liczba stron: 46
Ilość tomów: 4 (seria zakończona, każda opowieść zamyka się w 1 lub 2 albumach)

Polską wersję językową przygotowali:
Przekład z języka francuskiego: DAG
Grafika: Tecumseh
Korekta: tytusde2oo, venda

Komiks sensacyjno-szpiegowski. Belgia, połowa lat osiemdziesiątych XX wieku, Alexe, pracująca jako modelka bielizny, zostaje oskarżona o morderstwo, którego nie popełniła. Okazuje się, że za sprawą kryje się afera, w którą jest zamieszanych wiele wpływowych osób oraz zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe. Album graficznie i fabularnie doskonale wpisuje się w trend komiksów sensacyjno-szpiegowskich z lat 70 i 80 XX w. z „Largo Winchem” na czele.


Alexe T01: Nieprzewidziane Pobierz: [4shared] [MediaFire]

6 komentarzy:

 1. "Alexe" to praktycznie nieznany do tej pory w Polsce komiks. Podobnie we Francji, ze względu na pokrętne losy wydawnicze, jest on dziś praktycznie zapomniany. Pierwszy album "Alexe" ukazał się w 1986 roku nakładem wydawnictwa "Editions du Miroir", które najprawdopodobniej zbankrutowało lub wycofało się z publikacji komiksów. Na tom drugi przyszło francuskojęzycznym czytelnikom czekać prawie 4 lata. Dopiero w 1990 roku mogli oni przeczytać o dalszym losie zgrabnej bohaterki. Niestety i tym razem w tajemniczych okolicznościach doszło do zaprzestania publikacji serii. Tom trzeci ukazał się 5 lat później, w 1995 roku nakładem kolejnego wydawnictwa, które dostrzegło potencjał tkwiący w tej serii. "Claude Lefrancq Editeur" wznowiło dwa pierwsze albumy z nowymi okładkami i opublikowało dwa nowe tomy. Tym razem obyło się bez tak wielkiej przerwy pomiędzy kolejnymi częściami. Tom czwarty ukazał się po roku od wydania numeru trzeciego. Niestety mam wrażenie, że komiks ten sporo się postarzał i nie był już tak atrakcyjny dla czytelników, jak jeszcze 10 lat temu. A może to sami autorzy zrezygnowali z tworzenia kolejnych albumów, zmęczeni wcześniejszymi ciężkimi doświadczeniami związanymi z publikacją? Dziś już się tego nie dowiemy.

  "Alexe" jest komiksem bardzo mocno osadzonym w latach 80. Zarówno fabularnie jak i graficznie. To seria z olbrzymim potencjałem, zwłaszcza jeśli spojrzymy na sukces takich tytułów jak: "I.R.$.", "Largo Winch" czy "Alpha". Ten komiks to prawdziwa gratka dla fanów opowieści sensacyjno-szpiegowskich. Tak jak wspomniałem seria ma już swoje lata i to widać, niemniej jest warta poznania. Realistyczny rysunek Marcela Jaradina zachwyca bogactwem szczegółów. Scenariusz jest poprawnie skonstruowany i każdy miłośnik tego typu historii powinien być zadowolony. To, że komiks ma już 25 lat uważam za jego zaletę, doskonale oddaje realia tamtego okresu.

  Będę starał się sukcesywnie wygrzebywać dla was takie zapomniane skarby jak "Alexe", komiksy z dawnych lat, które nadal są świetne, ale mało kto o nich pamięta.

  DAG

  OdpowiedzUsuń
 2. Perełka! Czy jest jakaś szansa na dokończenie serii?

  OdpowiedzUsuń
 3. witam, czy my tez bedziemy czekac 4 lata na kolejny tom? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja także będę z niecierpliwością czekał na kolejny tom :0

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Podobało się? Napisz komentarz, aby i inni, którzy wahają się, czy warto poświęcić swój czas na ten komiks, wiedzieli, że warto (lub nie) go przeczytać. Możesz w swoim komentarzu napisać, co Ci się podobało (lub nie) i dlaczego. Im więcej zawrzesz informacji, tym bardziej Twój komentarz będzie pomocny dla innych czytelników. Może nawet wywiąże się ciekawa dyskusja.

Uwaga: komentarze nie na temat będą usuwane.

Prosimy, abyście podpisywali Swoje "anonimowe" komentarze nickami lub inicjałami, ułatwi to ewentualną komunikację.