sobota, 12 listopada 2011

Ruch Oporu

Scenariusz: Jean-Christophe Derrien
Oprawa graficzna: Claude Plumail
Wydawca oryginalny: Le Lombard
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 54
Ilość tomów: 2 (seria w toku)

Polską wersję językową przygotowali:
Przekład z języka francuskiego: DAG
Grafika: Predator
Korekta: tytusde2oo


Komiks obyczajowo-wojenny. Historia trojga paryżan podczas II wojny światowej. 14 czerwca 1940 roku. Niemcy okupują Paryż, tysiące Francuzów ucieka. Pomiędzy nimi, Louis, dobroduszny młody człowiek, który oferuje podróż Soni, młodej komunistce, Żydówce. Wraz z nimi jedzie, André, narzeczony Soni. André nie waha się odpowiedzieć na apel generała de Gaulle’a i pozwolić Soni w pojedynkę wrócić do Paryża, gdzie jej walka przybierze nieoczekiwaną formę.


Ruch Oporu T01: Apel Pobierz: [4shared] [MediaFire]

3 komentarze:

 1. Komiks stanowi próbę heroicznego przedstawienia losów Francuzów w czasie II WŚ. Pokazuje, że nie wszyscy poddali się okupantowi i niektórzy przez cały czas z nim walczyli. Seria wykazuje wiele podobieństw do "Lotu kruka". Począwszy od orientacji politycznej głównej bohaterki, a chwilami i jej nakrycia głowy, aż po żywą kolorystykę kadrów. Rysunki tutaj są jednak znacznie bardziej realistyczne, a akcja szybsza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie do końca się z Tobą zgadzam stary niedzwiedziu. "Ruch Oporu" to komiks przedstawiający losy zwykłych ludzi, a nie herosów. Zresztą już sam okładka ukazuje głównych bohaterów w sposób zdecydowanie nieheroiczny. W tym komiksie nie ma nadludzi, dokonujących niewyobrażalnych czynów. "Ruch Oporu" to komiksy przede wszystkim obyczajowy, portretujący niewyróżniające się z tłumu osoby. Główni bohaterowie są pełni słabości i sprzecznych uczuć, ale też starają się z nimi walczyć. Popełniają błędy i ponoszą ich konsekwencje.

  Komiks rzeczywiście jest podobny do "Lotu kruka" Gibrata, zarówno jeśli chodzi o formę jak i sposób ukazania wydarzeń okresu drugiej wojny światowej. Jednak moim zdaniem to co budzi największe skojarzenia z wyżej wspomnianym komiksem to postać Soni, która ma bardzo podobny charakter do Joanny, głównej bohaterki "Lotu kruka". Sonia jest kobietą pasywnie podchodząca do życia, egzystuje w cieniu swojego narzeczonego. Dopiero kiedy zostaje sama odzyskuje władzę nad swoim życiem i zaczyna działać śmielej.

  W "Ruchu Oporu" nie ma zbyt wiele do czytania, autorzy zdecydowali się prowadzić narrację głównie za pomocą obrazu. Mamy tu wiele plansz pozbawionych tekstu lub z niewielką jego ilością, a jednak mimo tego dzieje się w tym komiksie naprawdę wiele. "Apel" to dopiero wstęp do opowieści, przed nami jeszcze trzy albumy, w których z pewnością zdarzy się jeszcze sporo.

  Komiks "Ruch Oporu" dla wielu czytelników może wyglądać jak typowy melodramat, którego tłem jest II WŚ, jednak dla mnie ta opowieści to coś więcej. Komiks ten jest wiarygodnym portretem ludzi, którym przyszło żyć w czasie wojny. Doskonale pokazuje ludzkie zachowania i emocje, bez popadania w patos i przesadę.

  Postaram się jeszcze kiedyś przedstawić kolejny tytuł w obyczajowo-wojennej stylistyce i realiach II WŚ. Jeśli ktoś chce poznać bardziej heroiczne spojrzenie na wojnę w komiksie zachęcam do odwiedzenia http://tylkokomiksy.blogspot.com/.

  DAG

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki temu, że komiks nie skupia się na doniosłych, bohaterskich czynach i okrytych chwałą bądź hańbą postaciach, może się on jawić czytelnikowi jako nieudana próba podejścia do tematu wojny. Docenić należy jednak fakt, że ukazuje on wojnę jako coś, co dotknęło zwykłych ludzi. Brak herosów, bitew i haseł patriotyzmu sprawia, że opowieść jest jakby prawdziwsza i bliższa zwykłemu człowiekowi...

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Podobało się? Napisz komentarz, aby i inni, którzy wahają się, czy warto poświęcić swój czas na ten komiks, wiedzieli, że warto (lub nie) go przeczytać. Możesz w swoim komentarzu napisać, co Ci się podobało (lub nie) i dlaczego. Im więcej zawrzesz informacji, tym bardziej Twój komentarz będzie pomocny dla innych czytelników. Może nawet wywiąże się ciekawa dyskusja.

Uwaga: komentarze nie na temat będą usuwane.

Prosimy, abyście podpisywali Swoje "anonimowe" komentarze nickami lub inicjałami, ułatwi to ewentualną komunikację.