niedziela, 27 listopada 2011

Paul Foran

Scenariusz: Gil
Oprawa graficzna: Jordi (T02), Montero
Wydawca oryginalny: Dupuis
Rok wydania oryginału: 1977 (T02)
Liczba stron: 44
Ilość tomów: 10 (seria zakończona, każdy album stanowi zamkniętą całość)

Polską wersję językową przygotowali: 

Przekład z języka francuskiego: DAG
Grafika: pegon
Korekta: stary niedzwiedz, -krikon-, tytusde2oo

Paul Foran. Były pilot i członek brygady specjalnej, który interweniuje wtedy, gdy jakieś nadnaturalne wydarzenia niosą zagrożenie dla świata lub dla ludzi go zamieszkujących.
Komiks łączy gatunki przygody, sensacji, grozy oraz fantastyki. 

Paul Foran pierwszy raz pojawił się na stronach legendarnego belgijskiego magazynu komiksowego „Spirou” w październiku 1968 roku. Łącznie powstało 10 albumów z jego przygodami, ale tylko 6 doczekało się publikacji w formie książkowej, z czego 2 są limitowanymi do kilkuset sztuk wydaniami kolekcjonerskimi, które zostały opublikowane niedawno.

José Ramón Larraz, znany też jako Gil, Dan Daubeney lub Watman, urodził się w 1929 roku w Hiszpanii. Komiksy z jego scenariuszem były głównie publikowane w magazynach komiksowych. Poza frankofońską częścią świata Larraz jest znany jako reżyser filmowy. Produkował różne gatunkowo filmy, jednak do historii kinematografii przeszedł jako twórca horrorów.

Jordi Bernet urodził się w 1944 roku w Hiszpanii. Jest synem Miguela Berneta Toledano. Jordi Bernet zaczął pracę jako ilustrator komiksów, debiutując w serii „Doña Urraca”, która została stworzona przez jego ojca. Następnie pracował w Wielkiej Brytanii i Belgii, dla magazynu „Spirou”. Pod koniec lat 70., w Niemczech, stworzył serie „Wat 69” oraz „Andrax”, są to opowieści z gatunku fantastyki naukowej. Sławę międzynarodową przyniosła mu oprawa graficzna do serii „Torpedo”. Jest także autorem rysunków do komiksu „Kraken”, w którym twórcą scenariusza jest Antonio Segura, znany ze świetnej „Ewy Meduzy”. Jordi współpracował także z Carlosem Trillo.

Komiksy „Torpedo” oraz „Kraken” ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Taurus Media.

Jesús Monterde Blasco, znany też jako Montero. Urodził się w Barcelonie 3 listopada 1919 roku. Zadebiutował w 1935 roku w hiszpańskiej edycji francuskiego tygodnika poświęconego komiksom „Le Journal de Mickey”. W tym czasie stworzył swój najsławniejszy komiks „Cuto”. W latach 60. rozpoczął międzynarodową karierę. Stworzył oprawę graficzną do bardzo popularnego w Wielkiej Brytanii komiksu „Steel Claw”, który pierwszy raz pojawił się na rynku w 1962 roku, w angielskim magazynie komiksowym „Valiant”. W latach 70. pracował dla magazynu „Spirou”. Później stworzył wraz z Claude’m Moliternim, autorem „Yves’a Saniclaira” dostępnego na naszym blogu, komiksową adaptację Biblii. W 1987 roku rozpoczął pracę przy najsławniejszym włoskim komiksowym westernie „Tex Willer”. Jesús Monterde Blasco zmarł 21 października 1995 roku.


Paul Foran T02: Cień goryla Pobierz: [4shared] [MediaFire]

2 komentarze:

 1. Paul Foran to kolejny na naszym blogu komiks przygodowy z lat 70. Oczywiście nie można przy jego okazji uniknąć porównań do Boba Morane’a i nie jest to tylko wynikiem podobnie brzmiących nazwisk bohaterów. Paul Foran to komiks, w którym oprócz charakterystycznych dla gatunku przygodowego atrakcji w postaci pościgów, strzelanin oraz egzotycznych miejsc, znajdziemy również elementy fantastyczne i grozy. Szaleni naukowcy, tajemnicze odkrycia archeologiczne, okultystyczne sekty, zagadkowe fenomeny natury, intrygujące znaleziska na dnie morza, bagniska, dżungle, opustoszałe gmaszyska oraz oczywiście stare upiorne zamki umiejscowione w odizolowanych miejscach.

  Paul Foran w porównaniu do Boba Morane’a jest bardziej spójny fabularnie i nie ma w nim aż tyle naiwności. Mimo, że scenarzysta używa do skonstruowania opowieści starych i dobrze wszystkim znanych motywów, jest ciekawie i zajmująco.

  Graficznie komiks również prezentuje się świetnie. Prace obu rysowników podobają mi się, ale jednak Jordi wypada lepiej. Ostatni dziesiąty tom został zilustrowany przez Larraza, który na koniec oprócz pisania scenariusza postanowił spróbować swoich sił w rysowaniu. Pisząc delikatnie, wyszło mu to średnio. Foran pod względem oprawy graficznej zdecydowanie lepiej prezentuje się niż Morane. Oczywiście prace Williama Vance’a są świetne, ale reszta rysowników zajmujących się ilustrowaniem Morane'a już tak dobrze nie rysuje.

  Paul Foran nigdy nie doczekał się albumowego wydania wszystkich swoich przygód. Niedawno francuscy fani przygotowali pełny komplet 10 tomów w formie cyfrowej, które zostały skompilowane z krótkich fragmentów drukowanych w magazynie "Spirou". I chwała im za to, bo to świetny komiks :).

  Komiks poznajemy od tomu drugiego ponieważ uważam, że jest to najlepsza z przygód Forana. Jest to oczywiście moje czysto subiektywne zdanie wynikające m.in. z sentymentu do filmowych horrorów z lat 50 i 60. Jak słusznie zauważył Jaro, jeden z czytelników Boba Morane’a piszący na blogu "Dany i przyjaciele", komiksy tłumaczone przeze mnie są do siebie podobne, a taka monotematyczność może zniechęcić wielu czytelników. Zgadzam się i na swoje usprawiedliwienie dodam, że w kolejny albumie Boba Morane’a, który przetłumaczę nie będzie żadnych zamków, ani upiorów :).

  Zastanawiam się czy moje zdanie podzielają inni czytelnicy, którzy przy okazji czytania i pisania komentarzy w temacie Boba Morane’a na blogu "Dany i przyjaciele" byli ciekawi ile wart jest Paul Foran?

  DAG

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny komiks -proszę o kolejne tomy !

  OdpowiedzUsuń

Przeczytałeś? Podobało się? Napisz komentarz, aby i inni, którzy wahają się, czy warto poświęcić swój czas na ten komiks, wiedzieli, że warto (lub nie) go przeczytać. Możesz w swoim komentarzu napisać, co Ci się podobało (lub nie) i dlaczego. Im więcej zawrzesz informacji, tym bardziej Twój komentarz będzie pomocny dla innych czytelników. Może nawet wywiąże się ciekawa dyskusja.

Uwaga: komentarze nie na temat będą usuwane.

Prosimy, abyście podpisywali Swoje "anonimowe" komentarze nickami lub inicjałami, ułatwi to ewentualną komunikację.